ארטרוסקופיה

כאבי ברכיים יכולים להופיע בכל גיל ואצל כל אדם, כשלרוב הם מערבים דלקת בברך וחולפים מעצמם בתוך ימים ואפילו שעות. יחד עם זאת, כאבי ברכיים יכולים להופיע גם בגין נזק משמעותי יותר למפרק הברך ובמקרה זה, יינתן למטופל טיפול בכאבי ברכיים במספר קווי טיפול החל מטיפול שמרני ועד טיפול ניתוחי. ארטרוסקופיה היא פרוצדורה כירורגית, שיכולה לשמש לצורך בדיקה בלבד אך משמשת גם כפרוצדורה ניתוחית טיפולית במפרק ברך פגוע. בשורות הבאות תוכלו לקרוא את כל מה שאתם צריכים לדעת על ארטרוסקופיה ברך.

מהי ארטרוסקופיה?

ארטרוסקופיה היא פרוצדורה ניתוחית/ כירורגית זעיר פולשנית, המשמשת כחלק מפרוצדורת בדיקה או ניתוח במפרק. פרוצדורה זו מיועדת ספציפית להעניק לרופא את היכולת לראות את פנים המפרק דרך מכשיר ייעודי הקרוי ארטרוסקופ – צינור דקיק אותו מחדירים למפרק דרך חור קטן ברקמה החיצונית. בראש הצינור מותקנת עדשה לצילום וגוף תאורה זעיר ושני אלו יחד מאפשרים שידור תמונה של פנים המפרק החוצה אל מסך בו מתבונן הרופא לצורך בדיקת המפרק. בפורמט הבדיקה, נמשכת פרוצדורה זו כשעה והיא מבוצעת תחת הרדמה כללית או מקומית בחדר ניתוח סטרילי.

ניתוח ארטרוסקופיה בברך

על אף שמדובר בפרוצדורה שפותחה לצורך בדיקת מפרקים בגוף, בפועל משמשת הארטרוסקופיה כפרוצדורה ניתוחית לכל דבר ועניין. טכניקה ניתוחית זעיר פולשנית זו מאפשרת לבצע ניתוחי ברך מורכבים ללא הצורך לפתוח את המפרק כולו וזאת באמצעות החדרת ארטרוסקופ דרכו רואה הרופא את פעולותיו בתוך המפרק וארטרוסקופים טיפוליים נוספים, באמצעותם מבצע הרופא את הפעולות הכירורגיות הנדרשות בתוך המפרק. כך למשל, יכול ניתוח ברך ארטרוסקופיה לשמש לצורך החלפת ברך חלקית או מלאה אצל חולי אוסטאוארתריטיס או שחיקת סחוס בברך, תיקון קרע במיניסקוס או קרע ברצועות הברך, מתיחת גיד הפטלה וגידי הברך בכלל, קידוח בסחוס, השתלת סחוס וכדומה.

באילו מקרים נדרשת ארטרוסקופיה?

ככלל, כאבי ברכיים ובעיות ברכיים יכולים להיגרם ממגוון רחב של גורמים ולהתאפיין במגוון רחב של נזקים זמניים או כרוניים. לא בכל מקרה של כאבי ברכיים לצעירים או כאבי ברכיים אחרי אימון וגם לא בכל מצב של דלקת בברך או כאבים בפיקה נדרשת בדיקת ארטרוסקופיה. במרבית המקרים, הטיפול בכאבי ברכיים הוא טיפול שמרני המתבסס על מנוחה, תחבושות אלסטיות, פיזיותרפיה, הזרקות תוך מפרקיות, ירידה במשקל, חיזוק שרירי הרגליים ומשככי כאבים. רק במקרים בהם נדרש תיקון כירורגי של רכיבים במפרק, תבוצע בדיקת ארטרוקסופיה שכבר במהלכה ייתכן שיושלם גם ההליך הניתוחי עצמו. כך למשל, ארטרוסקופיה ברך מיניסקוס נועדה לתקן נזק שנגרם למיניסקוס בברך, נזק שאותו לא ניתן לתקן ללא התערבות כירורגית.

היכן מבצעים את ההליך?

ארטרוסקופיה בברך היא פרוצדורה גנרית למדי, המבוצעת בכל בתי החולים בישראל כחלק מהביטוח הרפואי הממלכתי. יחד עם זאת, כמו בכל תחום רפואי אחר, גם בתחום זה ישנם מוסדות רפואיים ורופאים ספציפיים, המציעים רמה גבוהה יותר של התמחות ומקצועיות בערוצים פרטיים. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי או שאתם מוכנים לשאת בתשלום מחיר ניתוח ארטרוסקופיה בברך בעצמכם, תוכלו לעבור ארטרוסקופיה ברך באסותא, שנחשב למרכז רפואי מוביל בתחום. בביצוע ארטרוסקופיה ברך זמן החלמה הוא אחד הפרמטרים החשובים בהליך הניתוחי כולו. ביצוע מקצועי ומדויק מאוד של הניתוח יבטיח לא רק עמידות גבוהה של הטיפול ורמה גבוהה יותר של ריפוי הנזק, אלא גם תהליך קל ומהיר יותר של החלמה מניתוח ארטרוסקופיה בברך.

ככלל, אם אתם נדרשים לעבור הליך ארטרוסקופיה ברך, אתם יכולים בהחלט לסמוך על מערכת הבריאות הממלכתית בישראל. יחד עם זאת, זה לא אמור למנוע מכם לנסות ולקבל המלצות על ארטרוסקופיה ברך במוסדות מתמחים או על ידי רופאים מומחים. רמת המומחיות והמקצועיות של הרופא יכולה בהחלט להשפיע על איכות הניתוח ותוצאותיו. איכות זו רלוונטית גם לעמידות הטיפול לאורך זמן ולאורך תהליך ההחלמה אבל גם לפרמטרים קריטיים יותר כמו תצורת ההליכה שלכם לאחר הניתוח, המשך כאבים לאחר הניתוח, היווצרות דפורמציות במפרק הברך לאחר ניתוח וכן הלאה. ככל שהניתוח מבוצע בצורה מקצועית יותר, כך אתם נמנעים יותר מההסתברות לתוצאות כאלה וזאת סיבה מספיק טובה לבחון גם אפשרויות של טיפול פרטי במימון עצמי.

ואחרי שאמרנו את כל זה, אם אין לכם ביטוח בריאות פרטי ואם אינכם מתכוונים לממן את הניתוח היקר בעצמכם, אתם יכולים בהחלט לסמוך את ידיכם על מערכת הבריאות הממלכתית, במסגרתה נערכו כבר אלפי ניתוחי ארטרוסקופיה, באמצעותם נרכש ניסיון רב על ידי הרופאים המנתחים במערכת הבריאות הממלכתית. כמו כן, כדאי לזכור שהמנתחים במסגרות פרטיות הם בראש ובראשונה רופאים בבתי החולים הממשלתיים.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך

להמשך קריאה »

פריקת פיקה חוזרת

אם אתם סובלים מפריקה חוזרת של הפיקה, אתם לגמרי לא לבד. פריקת פיקה חוזרת היא תופעה אופיינית ומוכרת אצל אנשים שחוו פריקת פיקה אקוטית ראשונה

להמשך קריאה »

פריקת פיקה

פיקת הברך היא עצם צפה בעלת מבנה גרמי המאפשר לה להתחבר במעין תצורת זכר ונקבה למבנה הגרמי של קצה עצם הירך. הפיקה מעוגנת למקומה באמצעות

להמשך קריאה »