ארטרוסקופיה

כאבי ברכיים יכולים להופיע בכל גיל ואצל כל אדם, כשלרוב הם מערבים דלקת בברך וחולפים מעצמם בתוך ימים ואפילו שעות. יחד עם זאת, כאבי ברכיים יכולים להופיע גם בגין נזק משמעותי יותר למפרק הברך ובמקרה זה, יינתן למטופל טיפול בכאבי ברכיים במספר קווי טיפול החל מטיפול שמרני ועד טיפול ניתוחי. ארטרוסקופיה היא פרוצדורה כירורגית, שיכולה לשמש לצורך בדיקה בלבד אך משמשת גם כפרוצדורה ניתוחית טיפולית במפרק ברך פגוע. בשורות הבאות תוכלו לקרוא את כל מה שאתם צריכים לדעת על ארטרוסקופיה ברך.

מהי ארטרוסקופיה?

ארטרוסקופיה היא פרוצדורה ניתוחית/ כירורגית זעיר פולשנית, המשמשת כחלק מפרוצדורת בדיקה או ניתוח במפרק. פרוצדורה זו מיועדת ספציפית להעניק לרופא את היכולת לראות את פנים המפרק דרך מכשיר ייעודי הקרוי ארטרוסקופ – צינור דקיק אותו מחדירים למפרק דרך חור קטן ברקמה החיצונית. בראש הצינור מותקנת עדשה לצילום וגוף תאורה זעיר ושני אלו יחד מאפשרים שידור תמונה של פנים המפרק החוצה אל מסך בו מתבונן הרופא לצורך בדיקת המפרק. בפורמט הבדיקה, נמשכת פרוצדורה זו כשעה והיא מבוצעת תחת הרדמה כללית או מקומית בחדר ניתוח סטרילי.

ניתוח ארטרוסקופיה בברך

על אף שמדובר בפרוצדורה שפותחה לצורך בדיקת מפרקים בגוף, בפועל משמשת הארטרוסקופיה כפרוצדורה ניתוחית לכל דבר ועניין. טכניקה ניתוחית זעיר פולשנית זו מאפשרת לבצע ניתוחי ברך מורכבים ללא הצורך לפתוח את המפרק כולו וזאת באמצעות החדרת ארטרוסקופ דרכו רואה הרופא את פעולותיו בתוך המפרק וארטרוסקופים טיפוליים נוספים, באמצעותם מבצע הרופא את הפעולות הכירורגיות הנדרשות בתוך המפרק. כך למשל, יכול ניתוח ברך ארטרוסקופיה לשמש לצורך החלפת ברך חלקית או מלאה אצל חולי אוסטאוארתריטיס או שחיקת סחוס בברך, תיקון קרע במיניסקוס או קרע ברצועות הברך, מתיחת גיד הפטלה וגידי הברך בכלל, קידוח בסחוס, השתלת סחוס וכדומה.

באילו מקרים נדרשת ארטרוסקופיה?

ככלל, כאבי ברכיים ובעיות ברכיים יכולים להיגרם ממגוון רחב של גורמים ולהתאפיין במגוון רחב של נזקים זמניים או כרוניים. לא בכל מקרה של כאבי ברכיים לצעירים או כאבי ברכיים אחרי אימון וגם לא בכל מצב של דלקת בברך או כאבים בפיקה נדרשת בדיקת ארטרוסקופיה. במרבית המקרים, הטיפול בכאבי ברכיים הוא טיפול שמרני המתבסס על מנוחה, תחבושות אלסטיות, פיזיותרפיה, הזרקות תוך מפרקיות, ירידה במשקל, חיזוק שרירי הרגליים ומשככי כאבים. רק במקרים בהם נדרש תיקון כירורגי של רכיבים במפרק, תבוצע בדיקת ארטרוקסופיה שכבר במהלכה ייתכן שיושלם גם ההליך הניתוחי עצמו. כך למשל, ארטרוסקופיה ברך מיניסקוס נועדה לתקן נזק שנגרם למיניסקוס בברך, נזק שאותו לא ניתן לתקן ללא התערבות כירורגית.

היכן מבצעים את ההליך?

ארטרוסקופיה בברך היא פרוצדורה גנרית למדי, המבוצעת בכל בתי החולים בישראל כחלק מהביטוח הרפואי הממלכתי. יחד עם זאת, כמו בכל תחום רפואי אחר, גם בתחום זה ישנם מוסדות רפואיים ורופאים ספציפיים, המציעים רמה גבוהה יותר של התמחות ומקצועיות בערוצים פרטיים. אם יש לכם ביטוח בריאות פרטי או שאתם מוכנים לשאת בתשלום מחיר ניתוח ארטרוסקופיה בברך בעצמכם, תוכלו לעבור ארטרוסקופיה ברך באסותא, שנחשב למרכז רפואי מוביל בתחום. בביצוע ארטרוסקופיה ברך זמן החלמה הוא אחד הפרמטרים החשובים בהליך הניתוחי כולו. ביצוע מקצועי ומדויק מאוד של הניתוח יבטיח לא רק עמידות גבוהה של הטיפול ורמה גבוהה יותר של ריפוי הנזק, אלא גם תהליך קל ומהיר יותר של החלמה מניתוח ארטרוסקופיה בברך.

ככלל, אם אתם נדרשים לעבור הליך ארטרוסקופיה ברך, אתם יכולים בהחלט לסמוך על מערכת הבריאות הממלכתית בישראל. יחד עם זאת, זה לא אמור למנוע מכם לנסות ולקבל המלצות על ארטרוסקופיה ברך במוסדות מתמחים או על ידי רופאים מומחים. רמת המומחיות והמקצועיות של הרופא יכולה בהחלט להשפיע על איכות הניתוח ותוצאותיו. איכות זו רלוונטית גם לעמידות הטיפול לאורך זמן ולאורך תהליך ההחלמה אבל גם לפרמטרים קריטיים יותר כמו תצורת ההליכה שלכם לאחר הניתוח, המשך כאבים לאחר הניתוח, היווצרות דפורמציות במפרק הברך לאחר ניתוח וכן הלאה. ככל שהניתוח מבוצע בצורה מקצועית יותר, כך אתם נמנעים יותר מההסתברות לתוצאות כאלה וזאת סיבה מספיק טובה לבחון גם אפשרויות של טיפול פרטי במימון עצמי.

ואחרי שאמרנו את כל זה, אם אין לכם ביטוח בריאות פרטי ואם אינכם מתכוונים לממן את הניתוח היקר בעצמכם, אתם יכולים בהחלט לסמוך את ידיכם על מערכת הבריאות הממלכתית, במסגרתה נערכו כבר אלפי ניתוחי ארטרוסקופיה, באמצעותם נרכש ניסיון רב על ידי הרופאים המנתחים במערכת הבריאות הממלכתית. כמו כן, כדאי לזכור שהמנתחים במסגרות פרטיות הם בראש ובראשונה רופאים בבתי החולים הממשלתיים.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

כאבים בפיקה

כאבים בקדמת הברך היא תופעה שכיחה מאוד בעיקר בקרב צעירים ובעיקר בקרב צעירים העוסקים בפעילות ספורטיבית, לרבות אימוני כושר בחדר כושר. כאבים אלה נובעים מבעיה

להמשך קריאה »

קרע ברצועה בברך

מפרק הברך כולל בתוכו ארבע רצועות, שהן למעשה רקמות גמישות וחזקות מאוד המחברות בין עצם השוקה מלמטה ועצם הירך מלמעלה והופכות את המפרק כולו ליחידה

להמשך קריאה »

קרע ברצועה הצולבת

כמו במרבית הפגיעות במפרק הברך, גם קרע ברצועה הצולבת נגרם בדרך כלל בעקבות עומס חריג ופתאומי המופעל על מפרק הברך או בעקבות פגיעה/ פציעה של

להמשך קריאה »