איך להקל על כאבי ברכיים?

כאבי ברכיים עלולים להיות כרוכים בכאב, שנע מכאב קל וחולף ועד כאבים עזים או כאבים כרוניים. יחד עם זאת, בכל המקרים הללו ניתן להשיג הקלה, לרוב משמעותית, של הכאב. הסוד הוא בתקיפת הכאב מכמה כיוונים מבלי להסתמך על פתרון קל אחד – נטילת משככי כאבים בדרך כלל. אז איך להקל על כאבי ברכיים? על כל הדרכים להקלת הכאב תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

ממה נובע הכאב?

כאבי ברכיים נובעים בדרך כלל מפגיעה מכאנית במפרק הברך ובהמשך לכך, התפתחות דלקת במפרק כחלק מתהליך ההתמודדות של הגוף עם הפגיעה. פגיעה מכאנית זו יכולה לבוא לידי ביטוי באינספור צורות ובכלל זה חבלה, נפילה, סיבוב חד ופתאומי של המפרק, מתיחת רצועה או גיד, קרע ברצועה או בגיד, פריקת פיקה, שבר בעצם הירך, השוקה או הפיקה, שחיקת סחוסים, הפרשה לקויה של חומר סיכוך מבורסות הסיכוך בברך, פגיעה במיניסקוסים של הברך וכן הלאה. פגיעות שונות יכולות ליצור שרשרת של אירועים עוקבים, שיכולים להחמיר את הבעיה, למשל שבר בעצם או פגיעה בסחוסי הברך, שגורמים לנעילת ברך בגין פיזור של שברים בחלל המפרק. על כל אלה אפשר להוסיף את התהליך הדלקתי, שיוזם הגוף בכדי להתמודד עם הנזק שנגרם, תהליך דלקתי שבתורו מוסיף לכאב ומחמיר אותו.

דרכים להקלה על כאבי ברכיים

אחרי שאמרנו את כל זה, בכל המקרים של הופעת כאבי ברכיים ניתן להשיג הקלה בכאב, לעיתים הקלה מוחלטת ולעיתים יחסית וזמנית. הדרכים הבאות תסייענה לכם להשיג מקסימום הקלה ביחס לתנאי הפגיעה ממנה אתם סובלים:

מנוחה

מנוחה היא אולי התרופה הטובה ביותר לכאבי ברכיים, שכן במנוחה אנו מסירים את מרבית העומס המופעל על המפרק. יחד עם זאת, ישנן לא מעט בעיות ברכיים שאינן קשורות באופן הדוק לעומס המופעל על הברך ולעיתים אף מופיעות דווקא בזמן מנוחה (בגין כיווץ שרירים ומתיחת גידים לאחר השינה למשל). בכל מקרה, מומלץ להפחית במאמץ הגופני, למתן פעילות גופנית (אך לא להפסיק אותה לחלוטין, כפי שנפרט להלן) ובכל הזדמנות, להגביה את הרגל על גבי הדום או באמצעות פרישתה על המיטה על גבי כרית מוגבהת. ספורטאים ומתאמנים יידרשו לרוב להפסיק כל פעילות ספורטיבית או להפחית מאוד במינון האימונים, אם כי במקרים אלה מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי האופציות הקיימות.

חבישה אלסטית

תחבושת אלסטית מספקת פתרון נהדר לכאבי ברכיים, בעיקר לאור היכולת שלה לחמם את האזור הפגוע ולתמוך בו. תחבושות אלסטיות הן תחבושות שתוכננו "לארוז" את האזור החבוש ולהפעיל עליו לחץ חיצוני שיתמוך בו מבחוץ. כמו כן, תחבושות אלה מגבילות במידה מסוימת את התנועה ומונעות תנועות חדות יוצרות כאב.

ירידה במשקל

פעמים רבות, עודף משקל מהווה את אחד הגורמים המרכזיים להופעת הכאב מלכתחילה ולבטח הקושי בהתמודדות עימו. מפרק הברך הוא מפרק שנושא על גביו את רובו המכריע של משקל הגוף ובקרב אנשים הסובלים מעודף משקל, עומס זה יכול להיות כפול ומשולש. הפחתה במשקל מסייעת מאוד בהפחתת רמת העומס על המפרק וכתוצאה מכך גם מסייעת בהקלה על הכאב.

פעילות גופנית מתונה

במקרים רבים, כאבי הברכיים נוצרים בגין חוסר איזון שרירי או חולשת שרירים באזור הברך ובעיקר השריר הארבע ראשי. פעילות גופנית שמתמקדת בחיזוק השרירים באזור ובהחזרת האיזון השרירי, יכולה לסייע מאוד בפתרון בעיית הכאב. פעילות זו, מומלץ שתבוצע לאחר התייעצות עם רופא אורתופד ומומחה ועל פי המלצתו.

פיזיותרפיה

פיזיותרפיה הכוללת בתוכה תרגילים ייעודיים לחיזוק שרירים, שחרור חומרי סיכוך, מניעת התכווצויות ושיפור חופש התנועה במפרק, יכולה מאוד לסייע בהקלה על כאבי ברכיים ובתנאי שהיא מבוצעת על פי הוראות פיזיותרפיסט מומחה ובהתמדה.

קומפרסים

קומפרסים חמים או קרים יכולים לסייע מאוד במצבים מסוימים של כאבי ברכיים, אם כי חשוב מאוד לבחון מהו סוג הקומפרס המומלץ ביחס לבעיה ממנה אתם סובלים ואשר בגינה מופיעים הכאבים. במצבים מסוימים יש ליישם קומפרסים חמים בתדירות מסוימת ובמצבים אחרים יש ליישם דווקא קומפרסים קרים בתדירות שונה. הרופא המטפל יוכל לייעץ לכם בהיבט זה.

משככי כאבים

לבסוף כמובן, משככי כאבים, שהם למעשה חומרים כימיים המאפשרים לנו לחסום קולטני כאב בגוף ובכך מפחיתים את רמת הכאב שאנו מרגישים. ניתן להשתמש בכל סוגי משככי הכאבים מסוג פרצטמול או איבופרופן, אך במקרה של כאבי ברכיים ההמלצה היא להשתמש במשככים מסוג NSAID, שמסייעים גם בהתמודדות עם הדלקת.

קבלת טיפול רפואי

במקרים בהם ישנה דלקת חמורה בברך, עשויות להידרש זריקות של סטרואידים או קורטוסטרואידים במטרה להפחית את רמת הדלקת ובתוך כך, גם לסייע בהקלה על הכאב. במקרים רבים, היכולת להיפטר לחלוטין מן הכאב תלויה בקבלת טיפול יסודי, לעיתים כירורגי/ ניתוחי, על מנת להסדיר את הבעיה כולה ולמעשה להעלים את הגורם לכאב ולא רק את הכאב כתסמין. טיפולים אלה ניתנים כמובן במסגרת תכנית טיפול שלמה, בהתייעצות הרופא המטפל ובאישורו.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

כאבים בפיקה

כאבים בקדמת הברך היא תופעה שכיחה מאוד בעיקר בקרב צעירים ובעיקר בקרב צעירים העוסקים בפעילות ספורטיבית, לרבות אימוני כושר בחדר כושר. כאבים אלה נובעים מבעיה

להמשך קריאה »

קרע ברצועה בברך

מפרק הברך כולל בתוכו ארבע רצועות, שהן למעשה רקמות גמישות וחזקות מאוד המחברות בין עצם השוקה מלמטה ועצם הירך מלמעלה והופכות את המפרק כולו ליחידה

להמשך קריאה »

קרע ברצועה הצולבת

כמו במרבית הפגיעות במפרק הברך, גם קרע ברצועה הצולבת נגרם בדרך כלל בעקבות עומס חריג ופתאומי המופעל על מפרק הברך או בעקבות פגיעה/ פציעה של

להמשך קריאה »