תסמינים לדלקת בברך

דלקת בברך היא הסיבה המרכזית שבגינה נגרמים כאבי ברכיים. יחד עם זאת, דלקת אינה נוצרת כך סתם מעצמה. הדלקת היא למעשה תגובה של הגוף לפגיעה אנטומית או מכאנית באברי הגוף ובמקרה של דלקת מקומית בברך, מדובר בתגובה לפגיעה מכאנית או אנטומית במפרק הברך. הדלקת יכולה להתפתח בחלקים שונים של הברך ובהיקפים שונים, בהתאם לאופי הפגיעה במפרק עצמו. הסיבות להופעתה הן בדרך כלל עומס יתר או תנועה חדה שגרמו לפגיעה במפרק, בין אם מדובר בפגיעה זמנית שתחלוף בתוך ימים או שעות ובין שמדובר בפגיעה טראומתית. בשורות הבאות, נפרט את התסמינים של דלקת בברך על סוגיה השונים.

דלקת בברך, תסמינים רבים לה

כמעט בכל פגיעה במפרק הברך ובכל מצב, הן של כאבי ברכיים אצל מבוגרים והן של כאבי ברכיים בגיל צעיר, תלווה הפגיעה בהתפתחות של מצב דלקתי. המשמעות היא שהדלקת יכולה להופיע בכל מקום במפרק הברך בהתאם לאזור הפגיעה והיא יכולה לגרור אחריה כאב ברמות שונות, באזורים שונים ובעלי מאפיינים שונים:

 • כאבי ברכיים חזקים או קלים
 • כאב חד שצץ באופן חד ומהיר או כאב שהולך ומתפתח בהדרגה
 • כאב שמורגש בעומק המפרק או במעטפת החיצונית
 • כאב שמופיע לסירוגין או באופן רציף
 • כאב שמופיע בחלק הקדמי של הברך, בחלק האחורי או בצדי הברך

דלקת בברך יכולה להופיע גם בתדירויות שונות ובהזדמנויות שונות. כך למשל, דלקות מסוימות יכולות לגרום להופעת כאבי ברכיים אחרי אימון או כאבי ברכיים בריצה, בעוד אחרות תגרומנה להופעת כאבי ברכיים בירידה במדרגות או לחילופין, בעלייה במדרגות. כאבי ברכיים כתוצאה מסקוואטים או כאבי ברכיים אחרי פעילות גופנית, מעידים בדרך כלל על דלקת גידים בברך, דלקת שעם מנוחה טובה יכולה לחלוף מעצמה. הבדלים אלה יכולים להעיד על אופי הפגיעה במפרק ועל האזור בו נגרמה הפגיעה, אך במרבית הפעמים, מדובר בדלקת ולכן כל אחד מן התסמינים הללו, הוא עדות לכך שמתפתח אצלכם בברכיים תהליך דלקתי אותו יוזם הגוף במטרה להתמודד עם הפגיעה במפרק.

תסמינים נוספים שיכולים להופיע במקביל לדלקת בברך כוללים:

 • דפורמציה של הברך
 • שטפי דם
 • נעילת ברך
 • פריקת פיקה – הפיקה זזה ממקומה
 • קושי בהליכה, עלייה במדרגות או כפיפות של הברך
 • נפיחות
 • חוסר יציבות של הברך
 • נוקשות של הברך בשעות הבוקר המוקדמות לאחר השכמה

אם מופיע אחד מהתסמינים הבאים, ייתכן שמדובר בהתפתחות של דלקת זיהומית בברך ועם הופעתם, חשוב להגיע בהקדם לרופא לצורך קבלת טיפול אנטיביוטי:

 • כאבי ברכיים המלווים בעליית חום הגוף, אדמומיות מקומית, התנפחות אזור הברך ובצקות
 • אובדן משקל בלתי מוסבר במקביל להופעת כאבי ברכיים
 • כאב חזק לאחר טראומה
 • חוסר יציבות של הברך
 • דפורמציה של מפרק הברך

תיתכן דלקת בשתי הברכיים במקביל?

התשובה היא בהחלט כן, אם כי כאבים המופיעים בשתי הברכיים במקביל, ללא טראומה משמעותית ברורה שקדמה לכך, מעידה בדרך כלל על דלקת מפרקים בברך ובכלל זה דלקת מפרקים ניוונית או אוסטאוארתריטיס, אותה אנו מכירים יותר בשם שחיקת סחוס או שחיקת סחוסים וכן על דלקת מפרקים שגרונית שהיא מחלה אוטואימונית בה תוקפת מערכת החיסון את אברי הגוף ובכלל זה את מפרקי הברכיים. אחרי שאמרנו את זה, במקרים רבים מאוד, תופיע דלקת בברך ימין או דלקת בברך שמאל בלבד. בכל מקרה, את סוג הדלקת ואת מיקומה במפרק, אנחנו רוצים להשאיר תמיד לרופא המטפל, אם כי ישנם מספר תסמינים שיכולים לרמוז על אזור הפגיעה במפרק ובהתאם לכך גם על אזור התפתחות הדלקת. כך למשל, דלקת ברצועה בברך תגרום לכאבים באזור הרצועה הפגועה. לכן, דלקת ברצועה הצידית בברך למשל, תגרום להופעת כאבים בצדי הברך.

דלקת בברך בגיד של הפיקה תגרום להופעת כאבים בפיקה בעוד דלקת בגיד בברך כמו דלקת בגיד הפטלה, תגרום לכאב יותר מפושט, שיכול לבוא לידי ביטוי גם מסביב למפרק. דלקת בבורסה בברך תגרום לפגיעה בהפרשת חומר הסיכוך הנדרשת לתנועה חלקה של המפרק ובמקרה כזה, יכול הכאב להיות חד ומפושט. אחרי שאמרנו את זה, בכל מקרה של דלקת בברך לילדים, דלקת בברך אצל תינוקות ולא פחות מכך גם דלקת המופיעה אצל צעירים או מבוגרים, מומלץ להגיע לרופא שיבצע אבחון מדויק ויחליט על דרך הטיפול המיטבית בכל מקרה ומקרה.

טיפול בדלקת בברך

כפי שאמרנו קודם לכן, דלקת היא תסמין בפני עצמה, המעיד על פגיעה מכאנית או אנטומית בברך. כמו כן, דלקת יכולה להיות קלה או חמורה ולכן גם זמן החלמה מדלקת בברך יכול להשתנות בהתאם לאופי הדלקת. ישנן המון סיבות לכאבי ברכיים ולכן טיפול בכאבי ברכיים יכול להיות שונה מאוד ממקרה למקרה. כך למשל, במקרה של דלקת בגיד בברך טיפול עצמי עם מנוחה למספר ימים, יכול להביא לריפוי מלא של הדלקת. דלקת שנגרמה בגלל קרע ברצועה או פגיעה בסחוסים למשל, עלולה להיות קצת יותר מורכבת לטיפול ולחייב התערבות רפואית.

עד לריפוי מלא, ניתן לנקוט במספר טכניקות שיסייעו להשיג הקלה על כאבי ברכיים ואלו כוללות: תחבושת אלסטית שעוטפת, תומכת ומחממת את המפרק כולו, מנוחה או יותר נכון המון מנוחה והימנעות ממאמץ, משככי כאבים ותרגילי פיזיותרפיה. כמו כן, טיפול טבעי בכאבי ברכיים יכול להתאים מאוד לאנשים מסוימים וזה נכון גם למקרה הספציפי של טיפול טבעי בדלקת בברך, כשישנם לא מעט פתרונות טבעיים שנמצאו מאוד אפקטיביים בטיפול בדלקות בכלל ובדלקות בברכיים בפרט.

בכל מקרה של תסמיני דלקת זיהומית או כאשר הכאבים חזקים מדי או נמשכים למשך יותר משבועיים, מומלץ להגיע לבדיקת רופא לצורך קבלת טיפול רפואי, בתחילה שמרני ועל פי הצורך גם ניתוחי ודברים אלה נכונים גם במקרה של כאבי ברכיים אצל ספורטאים וגם כאשר הכאבים מופיעים אצל ילדים, מבוגרים עם בעיות כרוניות או בכל מקרה אחר.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך

להמשך קריאה »

פריקת פיקה חוזרת

אם אתם סובלים מפריקה חוזרת של הפיקה, אתם לגמרי לא לבד. פריקת פיקה חוזרת היא תופעה אופיינית ומוכרת אצל אנשים שחוו פריקת פיקה אקוטית ראשונה

להמשך קריאה »

פריקת פיקה

פיקת הברך היא עצם צפה בעלת מבנה גרמי המאפשר לה להתחבר במעין תצורת זכר ונקבה למבנה הגרמי של קצה עצם הירך. הפיקה מעוגנת למקומה באמצעות

להמשך קריאה »