כאבי ברכיים במנוחה

אם אתם חווים כאבי ברכיים לאחר מנוחה או מוקדם בבוקר לאחר ההשכמה, ייתכן שאתם נמצאים בשלבים הראשונים של דלקת מפרקים מכל סוג שהוא וזה כולל גם את דלקת המפרקים הניוונית, הידועה בשמה, שחיקת סחוס. מדוע מופיעים כאבי ברכיים דווקא במצב של מנוחה ואיך זה קשור להתפתחות של מצב דלקתי בברכיים? מתי יודעים שהדלקת בברכיים היא בעצם דלקת ניוונית, שמחייבת טיפול יסודי ורציף? על כאבי ברכיים במנוחה, התסמינים והטיפול, תוכלו לקרוא ממש כאן בשורות הבאות.

כאבי ברכיים במנוחה – איך מזהים אותם ומה הם אומרים?

התופעה של כאבי ברכיים המופיעים דווקא בזמן מנוחה היא תופעה ידועה ונורמלית, על אף שהיא לא מסתדרת לכאורה עם ההיגיון. היינו מצפים שכאבים בכל אחד ממפרקי הגוף, יופיע דווקא כאשר אנו מאמצים את המפרק ולא דווקא כאשר אנו מעניקים לו מנוחה. אלא שזהו בדיוק הסימפטום הראשוני של כל סוגי דלקות המפרקים, קרי כאבים המופיעים דווקא בזמן מנוחה או מיד לאחר מנוחה. תחת הכותרת הרחבה של כאבי ברכיים במנוחה, אפשר לכלול מצבים של כאבי ברכיים בלילה, אם כי לא מדובר על כאבים המופיעים דווקא בגלל שמדובר בשעת לילה, אלא בגלל שהלילה הוא זמן השינה ולכן נכון יותר להגדיר את המצב בתור כאבי ברכיים בשינה.

ישנן המון סיבות לכאבי ברכיים, חלקן קשורות בפציעה או חבלה, חלקן קשורות בצמיחה של השלד בגיל ההתבגרות וחלקן קשורות למחלות רקע שונות, אבל דווקא אותם כאבים המופיעים בזמן מנוחה, מעידים יותר מכל על מצב של דלקת בברך, שהיא גם הסיבה מספר אחת להופעת כאבי ברכיים.

מדוע דווקא במנוחה?

לאורך היום פועלים לחצים ועומסים רבים על מפרקי הגוף ובמיוחד על מפרקי הברכיים הנושאים את משקל הגוף כולו. במצב זה, תנועת המפרק מעודדת הפרשה של חומר סיכוך המופרש מבורסות (שקיקים קטנים) הממוקמות במפרק הברך. חומר סיכוך זה זורם בין חלקי המפרק ומבטיח סיכוך מיטבי בין החלקים על מנת למנוע חיכוך ביניהם.

באופן טבעי, כאשר אנו מגיעים לביתנו אחרי יום עבודה, אנו נכנסים למוד יותר רגוע של מנוחה – אנחנו יושבים בסלון, צופים בטלוויזיה, קוראים ספר, נחים במיטה או פשוט יושבים בחברותא במרפסת. במצב זה, השרירים מתהדקים סביב המפרק, הגידים מרפים והפרשת חומר הסיכוך הולכת ודועכת. במצב דלקתי, צמצום ההפרשה יכול להיות קיצוני עד כדי הותרת המפרק ללא חומר סיכוך כלל או עם חומר סיכוך מועט מאוד.

כאשר אנו נכנסים למיטה לשנת הלילה, חומר סיכוך כבר כמעט ולא זורם בברך ובמצב זה יכולים להתחיל להופיע כאבים במפרק. תהליך זה מתקיים אצל כל אדם, אלא שרק במצב דלקתי הוא מגיע למצב כזה שגורם להפרעה כלשהי ולכאב. אצל אדם בריא, ממשיכה הפרשה של חומר סיכוך במידה המתאימה לחוסר הפעילות של המפרק, כך שלא נוצרת הפרעה כלשהי בתפקוד. בשורה התחתונה, זוהי הסיבה לכך שכאבי ברכיים בזמן מנוחה, מעידים יותר מכל על התפתחות של מצב דלקתי.

האם מדובר במצב של שחיקת סחוסים?

כאמור, כאבי ברכיים במנוחה מעידים בראש ובראשונה על התפתחות של מצב דלקתי, כל מצב דלקתי, לרבות דלקת קלה וחולפת. יחד עם זאת, אם מדובר בסממנים הראשונים של דלקת מפרקים ניוונית הקרויה שחיקת סחוס, הרי שהכאבים לא צפויים לחלוף מעצמם ולא זו אף זו – כאשר הכאבים מגיעים לרמה כזאת שגורמת להשכמה בלתי רצונית באמצע הלילה, זה יכול להעיד על כך שאכן מדובר בשחיקת סחוס. את האבחנה הזאת חשוב מאוד לבצע אצל רופא אורתופד מומחה ולאחריה תיקבע עבורכם תכנית טיפולים לאורך זמן, שבסופה וכתלות בגילכם ובחומרת המצב, ייתכן שאף תידרשו להליך ניתוחי של החלפת ברך.

זה המקום להדגיש שאם חוויתם תאונה, פציעה או חבלה כלשהי בברך, ייתכן שהכאב נובע דווקא מחבלה זו ולא ממצב דלקתי. כך למשל, אם אתם חווים כאבים בפיקה באופן ספציפי, ייתכן שמדובר במצב של פריקת פיקה, בו הפיקה מחליקה ממקומה בקדמת הברך. אם נפצעתם לאחרונה, ייתכן שנוצר קרע ברצועה ועל אף שהקרע הוא לא ברמה שמונע מכם המשך תפקוד, ייתכן שהוא האחראי להופעת הכאבים. על כן, אם יש חשד ספציפי סביב הופעת הכאב ובכלל זה קרע ברצועה הצולבת, קרע ברצועה המדיאלית או אפילו קרע במיניסקוס, שהוא למעשה מכלול הסחוס בברך, ייתכן שמקורו של הכאב הוא בחבלה זו ולא בדלקת. את הדברים יש לאבחן אצל רופא מומחה, לבטח אם הכאב נמשך יותר משבועיים.

טיפול בכאבי ברכיים או – איך להקל על כאבי ברכיים?

הקלה על כאבי ברכיים יכולה להתבצע בצורות שונות ולכל גורם כאב ישנו טיפול שונה שיש להעניק. יחד עם זאת, ישנן כמה פעולות פשוטות שתוכלו לבצע על מנת להקל על הכאבים ובכלל זה: חבישת הברך בתחבושת אלסטית המעניקה תמיכה למפרק ומחממת אותו ושימוש במשככי כאבים, במיוחד מסוג NSAIDS. ככלל, מנוחה היא הפתרון הטוב ביותר לכל מצב של כאבי ברכיים והדברים נכונים גם במקרה של כאבי ברכיים במנוחה. זה אמנם "מזמין" לכאורה את הכאב, אך ריפוי הבעיה שגורמת לכאב מחייב בדרך כלל מנוחה למפרק.

אחרי שאמרנו את זה, כדי להתמודד עם מצב דלקתי, אתם בהחלט רוצים להגיע לרופא אורתופד שייבחן את המצב ויוכל להציע לכם מגוון רחב של פתרונות יעילים יותר ובכלל זה אנטיביוטיקה למאבק בדלקת, זריקות סטרואידים וטיפולים ביולוגיים מתקדמים, פיזיותרפיה, שימוש באמצעים טכנולוגיים לטיפול בדלקות מפרקים ועל פי הצורך, וזה נכון בעיקר למצבים החמורים יותר שמופיעים לאחר שנים של בעיות בברכיים – גם הליכים ניתוחיים, שאמורים לפתור את הבעיה מן היסוד ולהסיר כל בעיה ממפרק הברך.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך

להמשך קריאה »

פריקת פיקה חוזרת

אם אתם סובלים מפריקה חוזרת של הפיקה, אתם לגמרי לא לבד. פריקת פיקה חוזרת היא תופעה אופיינית ומוכרת אצל אנשים שחוו פריקת פיקה אקוטית ראשונה

להמשך קריאה »

פריקת פיקה

פיקת הברך היא עצם צפה בעלת מבנה גרמי המאפשר לה להתחבר במעין תצורת זכר ונקבה למבנה הגרמי של קצה עצם הירך. הפיקה מעוגנת למקומה באמצעות

להמשך קריאה »