החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך נושא בעומס המשקל הגבוה ביותר ועד כדי פי שבעה ממשקל הגוף במהלך פעילות גופנית ובמיוחד קפיצות. בהתאם לכך, חשוף המפרק להתפתחות של בעיות מבניות כמו שחיקת סחוס בברך, קרע במיניסקוס, רפיון גידים, קרע ברצועה בברך וכן הלאה. כאשר נזקים אלה הופכים לנזקים כרוניים וניווניים עם כאבי ברכיים והתפתחות דלקת בברך עד כדי פגיעה בתפקוד ובאיכות החיים, פוחתת יעילות הטיפולים השמרניים ונפתחת הדלת להתערבות כירורגית שיכולה להגיע עד כדי החלפת ברך חלקית או מלאה.

מהו ניתוח החלפת ברך?

ובכן, ממש כפי שזה נשמע, מטרתו של ניתוח החלפת ברך היא להחליף את מפרק הברך בתותב מלאכותי. יחד עם זאת, החלפה זו לא מחייבת החלפה של המפרק כולו או של כלל הרכיבים בו. החלפת ברך יכולה להתבצע בצורה חלקית או מלאה. בצורה חלקית מבוצעת החלפה של רכיבים ספציפיים במפרק, כמו למשל החלפת מיניסקוס והשתלת תותב שיספק את הפונקציונליות של בלימת זעזועים אותה אמור למלא המיניסקוס.

החלפת ברך מלאה היא למעשה פרוצדורה שבה משתילים תותב שמחבר בין עצם הירך ועצם השוק ומספק את כל הפונקציונליות הנדרשת של מפרק הברך הטבעי. שתלים אלה עשויים מסוגים שונים של מתכות ובראשם נירוסטה, קובלט, כרום או טיטאניום. כמו כן, ישנם תותבי פלסטיק עשויים פוליאתילן, המתאימים במיוחד במצבים של אלרגיות או דחייה של הגוף את התותב המתכתי. מפרק ברך מלאכותי שהושתל במסגרת ניתוח החלפת ברך יכול להחזיק 15-20 שנה ומאחר וניתוחים אלה מבוצעים בעיקר באנשים מבוגרים, מדובר בטווח זמן מספיק.

כיצד מבוצע הניתוח ולמי הוא מומלץ?

ככלל, ניתוח החלפת ברך מתאים לכל מי שסובל מבעיה כרונית או ניוונית במפרק הברך ושעבורו לא מצליחים הטיפולים השמרניים והפיזיקליים להביא מזור ולהחזיר את איכות החיים והתפקוד לרמה סבירה. מטופלים אלה עלולים לסבול מכאבי ברכיים חזקים, כאבים בפיקה של הברך, כאבים בצדי או בקדמת או אחורי הברך, כאבים בעומק המפרק וכן הלאה. כאבים אלה יכולים לפגוע בצורה ניכרת בתפקוד היומיומי של המטופל ובמקרים אלה בהחלט נשקלת האפשרות לניתוח החלפת ברך. יחד עם זאת, לא כל כאבים בפיקה שהם תוצאה של פריקת פיקה, לא כל כאב שורף בפיקה של הברך, לא כל כאבים בפיקה של הברך בזמן ריצה ובטח ובטח לא כל כאבי ברכיים לצעירים, מעידים על בעיה ניוונית שדורשת התערבות ניתוחית. את הדברים יש לבדוק ולאבחן בצורה מדויקת בסיוע רופא אורתופד שיחליט על מתווה הטיפול הנדרש, בתחילה תוך התמקדות בטיפולים שמרניים ופיזיותרפיה ורק כשכלו כל הקיצים, תישקל האופציה הניתוחית.

הניתוח עצמו מחייב תכנון יסודי מקדים, המתחיל בבחינת התלונות והדיווחים של המטופל וביצוע בדיקות גופניות על ידי רופא אורתופד. לאחר מכן מבוצעות פעולות דימות המאפשרות לבחון את מפרק הברך לעומקו ובצורה יסודית. בהתאם לתוצאות הבדיקות מתקבלת החלטה על סוג המפרק שיושתל, על החומר ממנו הוא יהיה עשוי ועל היקף החלפת הברך הנדרשת – חלקי או מלא. הניתוח עצמו נחשב לניתוח בטוח מאוד, הוא מבוצע תחת הרדמה כללית וכיום מבוצע בשיטה רובוטית. בשיטה זו מחוברת לרגל מערכת המאפשרת למנתח לחדור למפרק בצורה זעיר פולשנית ולהתמצא בתוכו במעין ניווט לווייני שמספקת אותה מערכת רובוטית. טכניקת ניתוח זו מאפשרת רמת דיוק גבוהה מאוד בביצוע הניתוח, פרמטר קריטי למניעת כאבים בעתיד ולהצלחת הניתוח בכלל.

שיקום מניתוח החלפת ברך

לאורך שנים, נחשבות ניתוחי ברכיים לניתוחים מורכבים שגם היו כרוכים בתהליכי החלמה קשים וארוכים. היום הדברים שונים לחלוטין, בעיקר בזכות טכניקת הניתוח הזעיר פולשנית. כיום, שיקום לאחר ניתוח החלפת ברך יכול להימשך מספר חודשים, כשהשבועות הראשונים הם המאתגרים יותר ובמהלכם יכולים להופיע כאבים בפיקה בברך ובברך כולה. יחד עם זאת, כאבים לאחר ניתוח החלפת ברך היא תופעה סבירה ונורמלית לחלוטין, הניתנת להתמודד באמצעות טיפול בכאבי ברכיים הכולל משככי כאבים חזקים ונוגדי דלקת. לאחר מספר שבועות ההתקדמות היא מהירה מאוד וההחלמה המלאה מגיעה מוקדם מן הצפוי. ראוי לומר שכבר לאחר הניתוח, יכול המטופל לעמוד ולדרוך על רגלו וזה לכשעצמו הישג שלא היה קיים מעולם בתחום ניתוחי הברכיים. באופן ממוצע, זמן החלמה מניתוח החלפת ברך הוא כשלושה חודשים בהנחה שלא התפתחו סיבוכים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך.

כמה עולה ניתוח החלפת ברך?

עלות ניתוח החלפת ברך יכולה להגיע לכדי עשרות רבות של אלפי שקלים. יחד עם זאת, ניתוח זה נכלל היום בסל הבריאות בישראל ולכן מבוצע בכל בתי החולים הממשלתיים ונכלל במסגרת הביטוח הממלכתי. יחד עם זאת, אישור הניתוח בסל הבריאות הוא עבור טיפול קו אחרון, כלומר על המטופל יהיה לעבור את כל תהליכי הטיפול השמרני והפיזיקלי לפני שניתן יהיה להציע לו את האופציה של החלפת ברך. מצד שני, זוהי בדיוק הדרך הנכונה להתמודד עם הבעיה – למצות את האופציות השמרניות לפני שפונים להתערבות ניתוחית.

אחרי שאמרנו את זה, אם יש לכם את האפשרות הכלכלית או שיש לכם ביטוח בריאות פרטי, תוכלו להזמין תור לניתוח החלפת ברך במסגרת פרטית על ידי הרופא המועדף עליכם. שימו לב שגם במקרה כזה, לא ניתן לקצר את תהליך הטיפול ולדלג על הטיפול השמרני, שכן ההתמקדות בטיפול השמרני היא התמקדות שנובעת משיקולים רפואיים מקצועיים ולא משיקולים כלכליים, אותם ניתן לעקוף במסגרות פרטיות. לאורך תהליך הטיפול חשוב מאוד לשתף פעולה עם הרופא המטפל ולכשיגיע השלב המתאים, תוצע לכם האפשרות לניתוח החלפת ברך, אותו תוכלו לערוך במסגרת פרטית או ממלכתית לבחירתכם.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך

להמשך קריאה »

פריקת פיקה חוזרת

אם אתם סובלים מפריקה חוזרת של הפיקה, אתם לגמרי לא לבד. פריקת פיקה חוזרת היא תופעה אופיינית ומוכרת אצל אנשים שחוו פריקת פיקה אקוטית ראשונה

להמשך קריאה »

פריקת פיקה

פיקת הברך היא עצם צפה בעלת מבנה גרמי המאפשר לה להתחבר במעין תצורת זכר ונקבה למבנה הגרמי של קצה עצם הירך. הפיקה מעוגנת למקומה באמצעות

להמשך קריאה »