קרע ברצועה בברך

מפרק הברך כולל בתוכו ארבע רצועות, שהן למעשה רקמות גמישות וחזקות מאוד המחברות בין עצם השוקה מלמטה ועצם הירך מלמעלה והופכות את המפרק כולו ליחידה פונקציונלית אחת מגובשת. על אף חוזקן המבני, עלולות רצועות אלה להיקרע באופן חלקי או מלא כאשר מופעל עליהן עומס חריג ופתאומי. קרע ברצועה בברך הוא שכיח למדי בפציעות ספורט, תאונות וחבלות למיניהן, אם כי מחלות ניווניות שונות ובראשן שחיקת סחוס בברך או אוסטאוארתריטיס, יכולות להגביר את רגישות הרצועות לקריעה גם במצבי עומס מתונים יותר.

קרע ברצועה בברך – איך זה קורה ומדוע?

כאמור, במפרק הברך ישנן ארבע רצועות: שתי רצועות צולבות (הקדמית והאחורית) ושתי רצועות עקיפות (הצדית והתיכונה). רצועות אלה מחזיקות למעשה את עצם הירך ועצם השוקה יחד בכל עת, כשגמישותן והאלסטיות שלהן מאפשרות להן להימתח ולהתכווץ בהתאם לתנועת השרירים ברגל והרגל כולה. קרע ברצועה יכול להתרחש בכל אחת מן הרצועות והוא יכול להיות חלקי (הרצועה עדיין שלמה אך בעלת קרע במיקום אחד או יותר לאורכה) או מלא (הרצועה קרועה לחלוטין ומאבדת את תפקודה). כל סוגי הקרעים ברצועות לרבות קרע ברצועה הצולבת, קרע ברצועה הצולבת הקדמית או האחורית או קרע באחת מהרצועות העקיפות, נגרמות בדרך כלל בעקבות תנועה או פעולה פיזית שיצרה עומס חריג ופתאומי על הרצועה.

תנועות סיבוביות או פתאומיות של הרגל, כמו גם נחיתות קשות מקפיצות, מהוות את הגורמים המרכזיים להיווצרות קרע ברצועה בברך. נפילה על הברך כאשר הברך מכופפת מסכנת גם היא את שלמות הרצועות במפרק. תאונות וחבלות על סוגיהן השונים, החל מפגיעת כדור במהירות רבה בברך וכלה בתאונת דרכים או תאונת ספורט, מהוות סיטואציות מרכזיות בהן מתרחשים קרעים ברצועות הברך. מהסיבה הזאת, ישנה שכיחות גבוהה של מקרים בהם נקרעת רצועה בברך בקרב ספורטאים בתחום הכדורגל, הכדורסל, קפיצות לגובה, קפיצות לרוחק, פוטבול, הוקי וענפי ספורט אחרים בהם קיים סיכון גבוהה לפגיעה ישירה בברך או לתנועה סיבובית חדה של הברך.

תסמינים לקרע ברצועה בברך

למצב של קרע ברצועה בברך עלול להתלוות לעיתים גם קרע במיניסקוס הלטרלי או קרע במיניסקוס המדיאלי – שני משטחי סחוס המצויים בין עצם השוקה ועצם הירך ומשמשים לבלימת זעזועים במפרק. ואכן, במקרים רבים תסמינים לקרע במיניסקוס דומים מאוד לתסמינים לקרע ברצועה בברך וכוללים כאב קל ממנו מתפתחים כאבי ברכיים חזקים בתוך שעות ספורות, אובדן יציבות וקושי רב בתפקוד של הברך הפגועה. במקרה של קרע ברצועה בברך אתם עלולים לחוות גם כאב בזמן כריעה או כפיפה של הרגל, צליעה או קושי בהליכה, נפיחות הנגרמת בעקבות התפתחות דלקת בברך, תחושת רפיון בברך, כאבים בפיקה, כאבים בעלייה או ירידה במדרגות וכן כאבי ברכיים אחרי אימון ספורט מחד ובמנוחה מאידך.

טיפול בקרע ברצועה בברך

טיפול בקרע ברצועה בברך יכול להשתנות ממקרה למקרה, כשלעיתים מנוחה טובה יכולה להוביל לשיקום מלא של הרצועה ולעיתים ייתכן שתידרש התערבות כירורגית לשיקום הרצועה. ככלל, בכל מקרה של פציעה, תאונה או חבלה בברך, יש להגיע באופן מיידי לבדיקת רופא ובמקרים רבים, כבר לאחר מספר בדיקות גופניות, צילום רנטגן וייתכן גם סריקת MRI, יקבע הרופא האם ניתן לטפל בבעיה באמצעות טיפול שמרני לא פולשני, או שנדרש הליך ניתוחי של ארטרוסקופיה ברך. טיפול שמרני בקרע ברצועה דומה ברובו להליך טיפול בכאבי ברכיים באופן כללי וכולל קומפרסים קרים עם קרח, הימנעות מיצירת עומס רב על הברכיים, מנוחה מרובה, הגבהת הרגל על הדום או כריות על המיטה, חבישת תחבושת אלסטית המספקת תמיכה רבה לברך ונטילת משככי כאבים נוגדי דלקת. פעילות גופנית מתונה ופיזיותרפיה יכולות לסייע מאוד בחיזוק שרירי הירך והסדרת התפקוד שלהם באופן כזה שיעניקו תמיכה רבה יותר למפרק ויסייעו בשיקום הרצועה.

במקרים בהם מתפתחת דלקת בברך או כאשר ישנו דימום פנימי רב, ייתכן צורך בהתערבות כירורגית לצורך שאיבת נוזלים מהברך באמצעות החדרת מזרק אל פנים המפרק. במקרים אלה ייתכן גם צורך בהזרקת סטרואידים לצורך טיפול בתהליך הדלקתי שנוצר במפרק. במקרים בהם הטיפול השמרני לא צלח או כאשר הרופא מבין מלכתחילה שהקרע הוא משמעותי מאוד ואין שום אפשרות לתקן אותו ללא התערבות כירורגית, יבוצע ניתוח לתיקון קרע ברצועה בברך.

ניתוח זה מבוצע בשיטת ארטרוסקופיה שהיא שיטת ניתוח זעיר פולשנית, בה מבוצעים רבים מניתוחי הברכיים לרבות ניתוח החלפת ברך. במסגרת הניתוח, מבוצעים שני חתכים בשני צדי הברך, דרכם מוחדרים צינורות דקיקים שבקצותיהם קיימים כל האמצעים המאפשרים לרופא המנתח לבצע את ההליך הכירורגי הנדרש לתיקון הרצועה בתוך המפרק. מאחר ולא קיימת אפשרות לתפור את רצועות הברך, לרוב יילקח מקטע גיד מאזור אחר כלשהו בגוף המטופל, שיושתל בברך כתחליף לרצועה הקרועה. שיטת ניתוח ארטרוסקופיה מאפשרת לסיים את הניתוח בצורה מהירה וקלה יותר, אך חשוב מכך, היא מאפשרת לקצר ולהקל מאוד על תהליך ההחלמה, שלרוב נחשב לתהליך מורכב וקשה בניתוחי ברכיים.

אחרי שאמרנו את כל זה, לא כל מקרה של כאבי ברכיים לצעירים, גם אם התפתחו אחרי אימון, ריצה או פעילות ספורטיבית כלשהי, מעידים בהכרח על קרע ברצועה בברך. לקרע ברצועה יש מאפיין חשוב מאוד של התפתחות כאבים חזקים בתוך זמן קצר ואלו בהחלט כאבים שאמורים לשלוח אתכם אל בדיקת רופא. כאבים מינוריים שאינם מלווים בהפרעה תפקודית משמעותית בברך או בנפיחות, יכולים להיגרם מנזק מינורי כלשהו שנגרם לאחד מחלקי המפרק ובמקרה כזה יכולים הכאבים לחלוף בתוך ימים או אפילו שעות. במידה והכאבים אינם חולפים ואינם משתפרים, זה בהחלט הזמן להגיע לבדיקת רופא שייבחן גם את האפשרות של היווצרות קרע באחת מרצועות הברך.

אפשר לשים סוף לכאב!

התייעצו עם המומחים שלנו

אולי יעניין אותך גם?

אולי יעניין אותך גם?

החלפת ברך

מפרק הברך מחבר בין עצם הירך מלמעלה ועצם השוק מלמטה ונתמך על ידי שורה של גידים, רצועות, סחוסים ומיניסקוסים. מבין כל מפרקי הגוף, מפרק הברך

להמשך קריאה »

פריקת פיקה חוזרת

אם אתם סובלים מפריקה חוזרת של הפיקה, אתם לגמרי לא לבד. פריקת פיקה חוזרת היא תופעה אופיינית ומוכרת אצל אנשים שחוו פריקת פיקה אקוטית ראשונה

להמשך קריאה »

פריקת פיקה

פיקת הברך היא עצם צפה בעלת מבנה גרמי המאפשר לה להתחבר במעין תצורת זכר ונקבה למבנה הגרמי של קצה עצם הירך. הפיקה מעוגנת למקומה באמצעות

להמשך קריאה »